Deň Zelených škôl v Starej tržnici
Naše kolégium Zelenej školy sa zúčastnilo Dňa Zelených školy v Bratislave, ktorý sa konal v ikonickej Starej tržnici.
Stretli sme sa tam so zástupcami Zelených škôl z celého Slovenska, zúčastnili sme sa na inšpiratívnych workshopoch a získali nové nápady a motiváciu pokračovať v našej práci aj tento školský rok.
Povzbudení sa pripravujeme na hodnotiace obdobie s témou POTRAVINY, ktoré nás čaká v júni. Ak máte záujem o ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj, radi privítame nových členov v našom kolégiu! 💚
📩 Ak máte záujem pridať sa k nám, ozvite sa nám správou.
ZAČÍNAME TÉMOU POTRAVINY
Po získaní certifikátu Zelenej školy v téme Odpad sme sa pustili do ďalšieho certifikačného obdobia. Zostavili sme funkčné kolégium a začali sme sa pravidelne stretávať. Pomocou hry Spoznaj Zelenú školu sme sa bližšie pozreli na jednotlivé kroky Zelenej školy a hľadali vhodnú oblasť, v ktorej sa chceme ako škola zlepšiť.
Po dôslednom zvážení všetkých možností sme si vybrali tému Potraviny. Uskutočnili sme tzv. environmentálny audit, aby sme zistili, aké sú naše silné a slabé stránky. V spolupráci s pani kuchárkami a pánmi kuchármi sme celý týždeň vážili množstvo vyhodeného kuchynského odpadu v našej jedálni – zvyškov jedla, ktoré nedojeme na obed. A aký je výsledok? Za týždeň vyhodíme približne 140 kg potravinového odpadu. Naším cieľom je znížiť toto množstvo, ako aj zvýšiť povedomie o zodpovednom stravovaní.
Kolégium Zelenej školy
Členovia kolégia:
Mgr. Lucia Kováčová, PhD. – koordinátorka Zelenej školy
Ing. Lucia Naďová – manažérka pre stravovanie
Mgr. Michaela Lamancová – školská psychologička
Mgr. Eva Pavlovičová – učiteľka matematiky a anglického jazyka
Mgr. Dominika Ondráčková – školská špeciálna pedagogička
Barboba Barienčíková (5. A)
Tereza Azuara (5. B)
Rebeka Barteková (5. B)
Alžbeta Červenková (5. B)
Adam Maco (5. B)
Melicherová Nela (5. B)
Zelená škola
Pod hlavičkou: Centra enviromentálnej a etickej výchovy Živica, národným garantom je sieť organizácií Špirála a medzinárodným garantom je nadácia Foundation for Environmental Education Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Občianskeho združenia Supertrieda
Do projektu je zapojená celá škola.
Priateľské vzťahy so žiakmi, pozitívna zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus. To všetko sa spája so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho vzdelávacieho ekoprogramu na svete, programu Zelená škola…. a súčasťou tohto programu sme sa stali aj MY.
Zelená škola pomáha rozvíjať tieto zručnosti:
schopnosť riešiť reálne potreby svojej školy a okolia;
spolupracovať v tíme, ale vedieť konať aj samostatne;
kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor;
byť tvoriví, aktívni a zvedaví;
prijať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia.
My tieto zručnosti budeme rozvíjať v téme, ktorej sa budeme počas nasledujúceho obdobia venovať a tou je : ODPAD
certifikát už máme v rukách!
S radosťou oznamujeme, že sme získali certifikát Zelenej školy za prácu v prioritnej téme: ODPAD. Sme hrdí na naše úsilie minimalizovať vznik odpadu a podporovať recykláciu. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú vytvárať komunitu, ktorej záleží na životnom prostredí a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v programe Zelená škola.
Naša škola je oprávnená do 30. 8. 2025 používať titul Zelená škola, vlajku Zelenej školy a jej logo uvádzať na svojich dokumentoch, na webe školy, propagačných materiáloch a pod.
SEPAROVANIE MÁ VÝZNAM
Tím Zelenej školy sa v stredu 3. 5. 2023 zúčastnil exkurzie na skládku odpadov a na triediacu linku. Na vlastné oči mohli vidieť, čo sa deje s odpadom po vyhodení. Najskôr si žiaci pozreli, ako sa spracúva biologický odpad a vyrába kompost. Následne sa presunuli na skládku, ktorá predstavuje konečnú stanicu komunálneho odpadu. Druhá časť exkurzie prebiehala na triediacej linke, kde tímu Zelenej školy názorne ukázali ako sa triedi papier, rôzne druhy plastov, tetrapaky či drevo.
Návšteva bola inšpiráciou k tomu, aby sme aj my v každodennom živote pristupovali k recyklácii zodpovedne, nezaťažovali životné prostredie a snažili sa čo najviac odpadu opätovne využiť.
Pozrite si video z exkurzie:
DEŇ ZEME SME OSLÁVILI KREATÍVNE
Trnava 25. apríla 2023: Kolégium Zelenej školy na SZŠ BESST pri príležitosti Dňa Zeme pripravilo módnu prehliadku odevov zhotovených z odpadových materiálov, ako aj chodbové vyučovanie so sériou interaktívnych aktivít. Využili pritom metódy rovesníckeho učenia.
Už od roku 1970 si každoročne 22. apríla pripomíname medzinárodný Deň Zeme. Jeho cieľom je upozorniť ľudí na ekologické témy, klimatické zmeny, ako aj na dôsledky znečistenia životného prostredia.
Žiačky a žiaci Súkromnej základnej školy BESST tohtoročný Deň Zeme oslávili netradičnou módnou prehliadkou z odpadových materiálov a tzv. chodbovým vyučovaním.
„Počas budovania novej prístavby našej základnej školy sme intenzívnejšie vnímali produkciu stavebného odpadu. Žiaci a žiačky, ktorí sú súčasťou kolégia Zelenej školy, preto uvažovali nad tým, ako by sme mohli opätovne využiť rôznorodé materiály a dať im tak druhú šancu. Prišli s nápadom využitia týchto materiálov na vytvorenie oblečenia a módnych doplnkov,“ priblížila PaedDr. Adela Melišeková Dojčanová, PhD.
Žiačky a žiaci sa pravidelne stretávali vo výtvarnom ateliéri doktorky Melišekovej Dojčanovej a pod jej odborným vedením vytvorili niekoľko unikátnych kostýmov z plastu, fólie či polystyrénu. Tieto následne prezentovali na módnej prehliadke.
Po jej skončení boli pre všetkých na chodbe školy pripravené stanovištia s rôznorodými aktivitami, ktoré viedli žiačky a žiaci. Jednotlivé triedy si mohli napríklad zasadiť a pomenovať triednu rastlinku či mikrobylinky, vytvoriť si kvetináč z tetrapaku, zistiť svoju uhlíkovú stopu, zahrať si interaktívne kvízy a mnoho iného. V školskej čitárni boli pripravené knihy s environmentálnou tematikou.
„Naše kolégium Zelenej školy pri príležitosti Dňa Zeme zorganizovalo inšpirujúcu i zábavnú sériu vzdelávacích aktivít. Aj takýmto spôsobom sa snažíme zvyšovať naše environmentálne povedomie a znižovať produkciu odpadu na našej škole,“ dodala Mgr. Eva Polláková, riaditeľka SZŠ BESST.
ODPADY
Svet bojuje s množstvom problémov ohľadom životného prostredia. Nám to nie je ľahostajné, a preto sme sa rozhodli zapojiť do programu Zelená škola. Zo siedmych ponúkaných tém sme si vybrali oblasť ODPADY. Separovanie odpadu pre nás nie je žiadnou novinkou, funguje u nás už niekoľko rokov. Každý rok organizujeme aj zber papiera.
Na začiatku školského roka 2022/23 na škole vzniklo nové funkčné kolégium, ktoré tvoria žiaci, učitelia, rodičia i nepedagogickí zamestnanci.
V tejto téme sa škola snaží vzdelávať nielen žiakov, ale aj rodičov a zamestnancov formou rôznych aktivít, ako aj prinášať reálne a udržateľné zmeny zamerané na zníženie produkcie odpadu a jeho správne separovanie
V rámci hodiny techniky žiaci navrhli a postavili kompostovisko, do ktorého pravidelne odvážajú biologický odpad zo školskej kuchyne. Každá trieda separuje, okrem papiera a plastov, aj biologický odpad. Distribúciu košov na bioodpad do jednotlivých tried zabezpečili žiaci z kolégia. Ostatných spolužiakov zároveň formou aktivít oboznámili s tým, ktorý odpad môžu dávať do nádoby na biologický odpad.
Všetky triedy sa tiež zapájajú do pravidelných „ekovýziev“, ktoré pre žiakov pripravuje kolégium Zelenej školy.
Členovia kolégia Zelenej školy:
Lucia Kováčová – koordinátorka Zelenej školy
Daniela Melayová – koordinátorka pre prírodovedné a humanitné predmety
Nina Sýkorová – učiteľka science
Adela Melišeková Dojčanová – lektorka výtvarného ateliéru
Denisa Sčerbáková – učiteľka 1. stupňa
Adriana Krivosudská – špeciálna pedagogička
Lucia Nagyová – manažérka pre stravovanie, rodič
Zuzana Polťáková – školská psychologička, rodič
Vojtech Hlavna – zástupca pre základné zdroje
Žiaci:
4. A Linda, Jessica, Dorotka
5.C Ella
6.A Filip, Nelka, Sofia, Terezka, Kajka
7.B Alexka
7.D Minjoo, Ella K., Karolinka K.
8. B Sofia Š., Klárka, Lea
Slávnostná certifikácie programu Zelená škola
Kancelária programu Zelená škola – Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, nám 5.10.2016 odovzdala počas slávnostnej certifikácie 11. ročníka programu Zelená škola medzinárodný certifikát a vlajku Zelenej školy.
Adoptuj si svoj strom
20. októbra sme oslávili Medzinárodný deň stromov. Každá trieda si vybrala na školskom dvore svoj strom, ktorý si „adoptovala“. Dala mu svoje meno a vytvorila náučnú tabuľku, v ktorej sa dočítame zaujímavosti o danom strome. Pripravené tabuľky sme spoločnými silami zatĺkli k svojim stromom a z nášho školského dvora sa stala malá, náučná botanická záhrada.
Ms. Zuzi
Slávnostné vyhodnotenie programu Zelená škola
Dňa 9. 10.2015 sme sa stali súčasťou krásneho dňav rámci projektu Zelená škola. V školskom roku 2014/2015 sme sa prvýkrát zapojili do projektu Zelená škola a vďaka aktivitám a hlavne našej snahe sa naša škola zúčastnila v tento deň 10. ročníka slávnostnej certifikácie programu Zelená škola, kde sme ako škola získali certifikát Na ceste k Zelenej škole. Z úspechu sa veľmi tešíme a veríme, že aj v tomto školskom roku budeme úspešní a podarí sa nám získať vlajku Zelenej školy.