SK EN
Kalendár Zažili sme Naše úspechy Povedali o nás

Tím trnavských žiakov si v Amerike upevnil pozíciu svetovej robotickej špičky

Skupina žiakov z Trnavy s názvom IT-PRO-BESST sa vďaka svojej záľube v stavaní robotov, z populárnych stavebníc LEGO MINDSTORM, prebojovala až na šampionát v americkom Detroite. Spoza oceánu si žiaci Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST koncom apríla priniesli fantastické 3. miesto na svete spomedzi 104 zúčastnených tímov. 
Celú tlačovú správu si prečítajte TU.

www.skolskyservis.sk
www.mytrnava.sme.sk
www.trnava-live.sk
www.trnavskyhlas.sk
www.trnava.dnes24.sk
www.trnavak.sk
www.fll.sk
www.cas.sk
www.slovensko.rtvs.sk
www.techpedia.ta3.com

Trnavskí žiaci predvedú svojho robota v Amerike

Zo svetoznámych stavebníc LEGO sa dá poskladať všeličo, dokonca aj robot, ktorý mení detskú hru na prvé vedecké pokusy. Žiaci Anglicko-slovenskej bilingválnej školy BESST v Trnave sa programovaniu LEGO Mindstorms venujú dlhodobo a na súťaži v Nemecku si vybojovali 9. miesto spomedzi tisícky stredoeurópskych tímov. Vďaka tomuto výkonu už o pár dní predvedú svoj vedecký talent na svetovom šampionáte v americkom Detroite.
Celú tlačovú správu si prečítajte TU.

http://skolskyservis.teraz.sk
http://www.topky.sk
https://www1.pluska.sk
https://mytrnava.sme.sk
https://www.ucn.sk
http://www.trnava-live.sk
http://www.trnavskyhlas.sk
https://www.trnavak.sk
https://www.fll.sk
https://www.news.sk

Naše projekty v medzinárodnom zborníku

Čím je výnimočná Noc s Andersenom, Týždeň hlasného čítania či Záložka do knihy spája školy? Sú to podujatia na podporu a rozvoj čitateľskej gramotnosti v spolupráci so školskými knižnicami, ktoré pravidelne organizujeme na našej škole. Naša učiteľka Ms. Adela Melišeková-Dojčanová o týchto podujatia napísala príspevok, ktorý sa dostal do medzinárodného zborníka z konferencie Paradigmy zmien edukácie. Celý príspevok nájdete na stranách 179 - 194.

Zborník príspevkov konferencie PARADIGMY ZMIEN EDUKÁCIE v PDF
 

IMG_1357.JPG

Poďakovanie spisovateľky

Vážená a milá pani učiteľka,

z návštevy Vašej školy sme mali veľmi dobré a krásne pocity. Prekvapili ma najmä detičky, ktoré boli pripravené, disciplinované a múdre. Je za tým vidieť prácu učiteľov a verte, že viem o čom hovorím - veď som navštívila viac ako 180 škôl. Tam, kde sa p. učitelia svojim žiakom venujú, tam je to poznať. Všimla som si aj to, že môjmu rozprávaniu venovali pozornosť aj p. učiteľky, čo ma veľmi potešilo. Dúfam, že sa detičky z mojich kníh poučia a budú si spomínať na krásne spoločne prežité chvíle aj s Gordonom. Mne dodali energiu, ktorá mi tak veľmi v súčasnosti chýba... Ešte raz ďakujem, srdečne Vás s manželom pozdravujeme, želáme krásne požehnané sviatky, úspešný a najmä zdravý nový rok a Gordon Vám všetkým posiela pacičku a veľký lizanček♥

Mária a Jaroslav Vrkoslavovci a - samozrejme - Gordon

DSC_0045.JPG

Trieda budúcnosti

Učiteľka z našej školy, Ms Polláková, sa v septembri zúčastnila 2-dňového kurzu Scenáre tried budúcnosti, ktorý ponúka účastníkom príležitosť preskúmať inovatívne prístupy a technológie na zlepšenie vyučovania. Kurz zároveň umožňuje spolupracovať s ostatnými učiteľmi z celej Európy s cieľom rozvíjať nové nápady pre vlastnú školu. Je navrhnutý tak, aby poskytol praktický prístup, ktorý pomôže účastníkom rozvíjať vlastné predstavy o vzdelávaní 21. storočia a efektívnom využívaní technológií.
Kurz je súčasťou projektu Trieda budúcnosti (Future Classroom Lab) - inšpiratívneho vzdelávacieho prostredia v Bruseli, vyzývajúceho návštevníkov, aby prehodnotili úlohu pedagogiky, technológie a dizajnu vo svojich triedach. Prostredníctvom šiestich učebných zón môžu návštevníci preskúmať základné prvky pri poskytovaní vzdelávania 21. storočia: zručnosti a úlohy študentov a učiteľov, štýly učenia, dizajn vzdelávacieho prostredia, súčasné a vznikajúce technológie a spoločenské trendy ovplyvňujúce vzdelávanie.

Reportáž z workshopu si môžete pozrieť TU

besst foto-388.jpg

Trnavskí žiaci predvedú svojho robota na svetovom festivale v Sydney

Sedem mladých výskumníkov postúpilo v súťaži stavania LEGO robotov na festival do Austrálie. First LEGO League (FLL) je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9 − 16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtisíce detí na celom svete a po víťazstvách v semifinálových a finálových kolách sa najlepšie tímy dostanú až na celosvetový festival. Žiaci školy BESST pod vedením učiteľov vytvorili tím IT-PRO-BESST, ktorý v dňoch 6. – 9. júla 2017 reprezentoval Trnavu a Slovensko na Asia Pacific Invitational v Austrálii.

Reportáž v Rádiu Slovensko
Reportáž v Rádiu Regina
www.topky.sk
www.skolskyservis.teraz.sk
www.zive.sk
www.itspravy.com

www.nasatrnava.sme.sk
www.trnavadnes.com

www.trnavskyhlas.sk
www.dnes24.sk
www.netky.sk
www.fll.sk
www.aktualne-spravy.eu
www.topspravy.sk
www.news.sk
www.anasoft.com

Trnavská škola medzi celoslovenskou špičkou

Slovenskí žiaci 9. ročníka sa opäť podrobili testovaniu, ktoré preverilo ich vedomosti z matematiky, slovenského jazyka a literatúry. V Trnavskom kraji už štvrtý rok patrí prvá priečka z oboch predmetov Súkromnej základnej škole BESST. Vďaka doterajším výsledkom Testovania 9 (T9-2014, 2015 a 2016) nadobudla pozíciu druhej najlepšej školy na Slovensku.

www.skolskyservis.teraz.sk
www.trnava-live.sk

www.ucn.sk
www.aktualne-spravy.eu

Slovenskí študenti si opäť vybojovali miestenku do USA na Svetový festival FIRST LEGO League

Už po 9-ty raz sa slovenskí žiaci vo veku od 9-16 rokov zapojili do medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League, ktorá pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených kategórií: Robot Game, Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. V tomto ročníku sa zaregistrovalo 90 tímov a žiaci si svoje zručnosti overili najskôr na regionálnych turnajoch. V Strednej Európe, kde organizáciu súťaže zastrešuje Hands on Technology, sa tento rok zapojilo 955 tímov. Víťazi z regionálnych kôl (spolu 127 tímov) súťažili v 7 semifinálových kolách a z nich vzišlo 24 najlepších tímov, ktoré sa stretli 3.-4. marca na FLL Finále Strednej Európy 2016/2017 v Regensburgu. Pekné výsledky dosiahol aj náš druhý tím – IT-PRO-BESST z Trnavy. V najsledovanejšej kategórii Robot Game si vybojoval 4. miesto a ako štvrtý skončili aj v kategórii Robot Design. Celkovo sa umiestnili na 10. mieste. Rastislav Rehák a Nina Sýkorová – tréneri tímu – neskrývali nadšenie i sklamanie: „Gratulujeme tímu TalentumSAP k ich výsledku, reprezentácii našej krajiny v rámci FLL a želáme im veľa síl a šťastia aj do poslednej fázy FLL v Amerike. Čo sa týka samotnej súťaže, tu sa už slová hľadajú ťažšie. Možno neskôr budeme hovoriť o úspechu a tešiť sa, teraz sa v nás radosť mieša so sklamaním.“ Zároveň však jedným dychom dodali: „Musíme pochváliť úžasnú atmosféru, perfektne zorganizovanú akciu, neskutočné priestory, bol to naozaj neuveriteľný zážitok prísť a okúsiť túto atmosféru. Rovnako sa chceme poďakovať každému jednému členovi tímu, sme neskutočne hrdí na to, čo dokázali. Ďakujeme rodičom, všetkým partnerom, ktorí nás sponzorovali a škole, lebo bez ich pomoci by sme nedosiahli tak ďaleko.“

Kompletná tlačová správa First Lego League na Slovensku

 

 

Úspech slovenského tímu na medzinárodnom semifinále v stavbe a programovaní robotov FIRST LEGO League

V regionálnych kolách turnajov FIRST LEGO League na Slovensku, ktoré sa konali v 7 mestách – Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Žilina, Poprad, Bratislava, Košice a Bratislava-Petržalka, sa 10 tímov prebojovalo na semifinále Strednej Európy do Debrecína. Na medzinárodnom semifinálovom turnaji tejto tímovej súťaže v stavbe a programovaní robotov pre deti vo veku 9-16 rokov, ktorý sa konal 4. – 5. februára v maďarskom Debrecíne sa zúčastnilo 27 tímov zo šiestich krajín – Českej Republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska a po jednom tíme aj z Bulharska a Ruska. Zúčastnené tímy na turnaj postúpili na základe umiestnenia na jednom z prvých dvoch miest na regionálnych turnajoch. V náročnej konkurencii získal robot slovenského tímu IT-PRO-BESST z Trnavy v kľúčovej kategórii Robot-Game najväčší počet bodov (314) a stal sa aj celkovým víťazom na základe vyváženého výkonu aj v ostatných troch hodnotených kategóriách. Spolu s tímom TalentumSAP z Košíc teda uspeli a postupujú do európskeho finále! Viac sa dočítate v článkoch:

www.pcrevue.sk
www.skolskyservis.teraz.sk
www.tvr.sk

Štvrtáci v Spartak.tv

Žiaci BESST-u sa zapojili do projektu “Fandíme Spartaku” s cieľom vychovať pre trnavský futbalový tím nových fanúšikov. Prvú príležitosť na skandovanie počas futbalového stretnutia FC Spartak Trnava a Spartak Myjava využili žiaci 4.A a 4.B. Výborná nálada vydržala malým fanúšikom až do konca zápasu – domáci totiž suverénne zdolali súpera 3:0. (minutáž 4:28)

Škótska delegácia navštívila prváčikov

Pri príležitosti futbalového zápasu Slovensko – Škótsko navštívili našich prváčikov členovia svetoznámej charitatívnej organizácie Tartan Army Sunshine Appeal.
Škótska delegácia si pre deti pripravila ceremoniál v tradičnom odeve, a tiež hrou na gajdy. V rámci medzinárodného projektu Zippyho kamaráti spoločne nadviazali na dlhodobý záujem o problematiku duševného zdravia, najmä o problémy zvládania záťaže a stresu u detí.

www.skolskyservis.teraz.sk
www.teraz.sk
ww.nasatrnava.sme.sk
www.trnavskyhlas.sk
www.hlavnespravy.sk
ww.netky.sk
www.topspravy.sk
ww.news.sk
www.spravodajstvo.darwin.sk