FAQ
Nech sa páči,
tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky.
Koho kontaktovať, ak mám záujem zapísať svoje dieťa do SZŠ BESST?
Je potrebné kontaktovať Mgr. Luciu Hečkovú e-mailom na lucia.heckova@besst.sk alebo telefonicky na čísle +421 903 989 092.
Je potrebná znalosť anglického jazyka už pri nástupe do školy?
Nie je to nevyhnutné.
Musí dieťa podstúpiť vstupné testovanie pred nástupom do školy?
Áno, deti testujeme z matematiky, slovenského jazyka a anglického jazyka.
Koľko hodín anglického jazyka do týždňa majú žiaci?
Žiaci 1. - 4. ročníka majú 5 hodín anglického jazyka, z toho 2 hodiny s učiteľom s rodným jazykom anglickým. Žiaci 5. - 9. ročníka majú 5 hodín anglického jazyka, z toho 3 hodiny s učiteľom s rodným jazykom anglickým.
V akom čase prebieha vyučovanie?
Vyučovanie prebieha v čase 8:30 - 14:35 hod. V dni, keď majú starší žiaci 7 vyučovacích hodín, im vyučovanie končí o 14:55 hod.
Je možné prísť sa pozrieť na vyučovanie?
Áno, je potrebné dohodnúť si termín s Mgr. Luciou Hečkovou (+ 421 903 989 092, lucia.heckova@besst.sk). Škola tiež organizuje Deň otvorených dverí, zvyčajne v období február/marec.
Ako prebieha zápis do 1. ročníka?
Zápis prebieha v dvoch častiach. Prvá časť je testovanie práce dieťaťa v skupine, zisťujeme, či a ako dlho sa dieťa dokáže sústrediť na svoju prácu. Druhá časť zápisu je individuálne testovanie žiaka v nasledujúcich oblastiach: slovná zásoba a reč, matematické predstavy, fonematické uvedomovanie, zrakové rozlišovanie a vizuomotorika.
Je súčasťou zápisu do 1. ročníka testovanie dieťaťa z anglického jazyka?
Nie, nie je.
Koľko žiakov je v jednej triede?
Maximálne 16.
Delia sa žiaci na hodinách anglického jazyka do skupín?
Na hodinách anglického jazyka v SZŠ BESST vyberáme najviac pokročilých žiakov z dvoch vyučovacích hodín na English PLUS v rámci ročníka. Každá skupina spĺňa podmienku maximálneho počtu žiakov 17.
V akom rozsahu ponúka škola stravovanie?
Škola zabezpečuje pre prihlásených žiakov desiatu, čerstvú ovocnú alebo zeleninovú šťavu, obed a olovrant.
Zabezpečuje škola stravu pre žiakov s obmedzeniami, napr. pri alergii na lepok alebo pri intolerancii laktózy?
Áno, na základe odporúčania lekára škola zabezpečuje obedy z bezlepkových, prípadne bezlaktózových surovín.
Ako škola postupuje v prípade šikany?
Pri riešení šikanovania škola postupuje v súlade so smernicou MŠVVaM SR č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a internou smernicou školy SZŠ BESST. Škola má k dispozícii formulár na nahlasovanie podozrenia na šikanu: https://forms.office.com/e/zniSthd6Vt Pri zisťovaní a preverovaní šikanovania riaditeľka školy alebo ňou poverený člen tímu (triedny učiteľ, koordinátor prevencie sociálno-patologických javov) postupuje nasledovne:
a) zabezpečí bezodkladnú pomoc a ochranu obeti, b) zabezpečí psychologickú krízovú intervenciu ak je to potrebné, c) zabezpečí zvýšený dozor v triede, kde sa prejavuje šikanovanie, d) vykoná opatrenia na zabránenie možnej krivej výpovede agresora izoláciou počas preverovania šikanovania, e) preveruje šikanovanie bezodkladne v čase, keď agresor nie je ešte dohodnutý na spoločnej výpovedi s obeťou, svedkami alebo inými osobami, ktorí na šikanovanie upozornili, f) zabezpečí dôverný rozhovor s obeťou v bezpečnom prostredí, g) zabezpečí, aby obeť nebola konfrontovaná s agresorom, h) zabezpečí zistenie vhodných svedkov a uskutočnenie individuálnych rozhovorov, resp. rozhovorov v malých skupinách, i) uchováva dôkazy pri podozrení na kyberšikanovanie, j) kontaktuje vo vzťahu k obeti, agresorovi a svedkovi šikanovania zákonných zástupcov, k) v prípade potreby kontaktuje miestne príslušné CPaP s cieľom zabezpečiť intervenciu v triede, l) vedie písomné záznamy o riešení jednotlivých prípadov šikanovania, m) informuje o výsledku prešetrovania pedagogických zamestnancov a zákonných zástupcov obete i agresora, n) v prípade potreby ohlasuje príslušným útvarom Policajného zboru podozrenie na spáchanie priestupku alebo trestného činu.
Pôsobí na škole podporný tím?
Áno. V škole pracujú školské psychologičky a špeciálna pedagogička. Školské psychologičky pomáhajú prostredníctvom realizácie skupinových preventívnych aktivít vytvárať pozitívnu atmosféru v škole. V úzkej spolupráci s rodičmi pracujú tiež s deťmi individuálne v prípade zvládania náročných životných situácií, adaptačných ťažkostí a podobne. Špeciálna pedagogička pracuje s integrovanými žiakmi a spolupracuje so všetkými pedagógmi. Poskytuje tiež konzultácie rodičom integrovaných žiakov.
Je možnosť navštevovať krúžky v škole?
Áno, počas školského klubu detí (v čase 14:35 - 17:00 hod.) prebieha aj bohatá krúžková činnosť. V súčasnosti prebieha približne 25 krúžkov športového, umeleckého či robotického charakteru.