Elektroodpad dopad
Ciele projektu
Poukázať na životný cyklus elektrospotrebičov od ich výroby, cez každodenné používanie až po likvidáciu. Ukázať žiakom možnosti vlastného zodpovedného správania sa v tejto téme. Vytvorenie školskej „siete informácií“, kde budú mladí ľudia samostatne viesť vzdelávanie pre svoju školskú komunitu.
V dnešnej dobe problém so spracovaním elektroodpadu narastá. Masívna produkcia elektrospotrebičov, znížená cena predaja, pocit prestíže a náš súčasný spôsob života neustále zvyšujú dopyt po novom tovare, na čo dopláca celé životné prostredie a najviac krajiny globálneho juhu. Z tých sa totižto stávajú skládky toxického a nebezpečného odpadu.
Kam putuje náš elektroodpad?
Cieľom nášho výskumu bolo zistiť, ako často si kupujeme elektrospotrebiče a čo robíme so starými nepotrebnými. Rozdali sme 100 dotazníkov, naspäť sa nám vrátilo 72 vyplnených.
V prvej otázke sme zisťovali, ako často si ľudia kupujú elektrospotrebiče. Takmer polovica ľudí si kupuje elektrospotrebič 2-5 x do roka. Dokonca dvaja respondenti si kupujú elektrospotrebič 1x do mesiaca. Čo je potešujúce, že 1/3 ľudí si kupuje nový elektrospotrebič menej často, ako jedenkrát ročne. Druhou otázkou sme si chceli objasniť, prečo si ľudia kupujú nové elektrospotrebiče. Až 3/4 ľudí si kúpi nový elektrospotrebič, keď je starý nefunkčný. Otázka č.3 bola zameraná na to, kam ľudia dávajú starý elektrospotrebič. Viac ako 1/3 ľudí ho zanesie do zberného dvora, resp. ho odovzdá v elektropredajni a približne 1/4 ľudí ho posunie príbuzným alebo ho odloží v dome. Takmer všetci opýtaní sa domnievajú, že najvhodnejším spôsobom, ako sa zbaviť nepotrebného elektroodpadu je, odložiť ho v zbernom dvore alebo odovzdať na miestach na to určených. Iba dvaja respondenti preferujú dať takýto odpad do bežného komunálneho odpadu. Viac ako polovica opýtaných sa prikláňa k názoru, že elektrospotrebiče je potrebné odovzdávať do zberných dvorov preto, lebo obsahuje škodlivé látky a 1/4 si myslí, že aj preto, lebo obsahuje drahé kovy.
Podľa našich zistení, sa má naša spoločnosť stále v čom zlepšovať. Rozhodne by si mal každý človek premyslieť, kedy a či vôbec je potrebné nový elektrospotrebič kúpiť, a tak prispieť k znižovaniu množstva odpadu ako takého.
Nestačí už len separovať, ale spolu znižujme množstvo odpadu na Zemi!