Súčasťou výučby na základných školách môže byť aj práca s legom. Netradičný koncept má pre vývoj žiakov význam vo viacerých oblastiach. Hovorili sme o tom s pedagógom Ľubošom Gregorom, ktorý vedie predmet Lego Engineering na Súkromnej základnej škole BESST v Trnave.
Môžete nám koncept výučby s legom priblížiť?
Zriaďovateľ školy je veľkým milovníkom lega, aj preto mali žiaci už od vzniku školy BESST k dispozícii lego na popoludňajších aktivitách a postupne sa ho podarilo implementovať do vyučovania, pričom deti s ním začínajú už od prvého ročníka.
Na predmete Lego Engineering sa žiaci venujú stavaniu modelov, využívajú robotické sady, čím rozvíjame ich schopnosti v oblasti programovania a robotiky. Má to však oveľa širšie súvislosti. Žiaci pracujú v skupinách, učia sa spolupracovať a využívať svoje silné stránky, aby prispeli k tímovému úspechu. Musia zvládnuť svoju prácu prezentovať a komunikovať o nej.
Rozvíjame tým tzv. mäkké zručnosti potrebné pre 21. storočie, ktoré potrebuje človek v každej profesii. Predmet Lego Engineering je výborný v tom, že téma pramení z reálneho života a žiaci si ju dokážu naštudovať. Jeho veľkou prednosťou je silné prepojenie na skutočný svet. Lego slúži deťom ako vyjadrovací prostriedok.
Ako reagujú rodičia na tento spôsob vyučovania?
Žiaci sa venujú téme, ktorú každú hodinu rozvíjajú, až to napokon vyvrcholí prezentáciou pre rodičov, počas ktorej deti ukážu, čo za polrok vytvorili. Pri prezentáciách dostávame veľmi pozitívne ohlasy.
Rodičia vidia hodnotu v tom, že deti pracujú na projekte, rozvíjajú ho, musia sa ho naučiť prezentovať a zmysluplne popísať, čo vytvorili. Filozofiou školy BESST je učiť zážitkovo a formou, ktorá je pre deti zaujímavejšia a lego je v tomto výborným prostriedkom.
Pedagóg predmetu Lego Engineering Ľuboš Gregor.